Prominent & Leading Manufacturer from Erode, we offer 1530 mm industrial exhaust fan and industrial exhaust fan.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Blade Size | 60 inch |
| Material | Galvanized Material |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial Purpose |
| Color | Grey |
| Size | 1530 mm |
| Input Power | 1.5kw |
| Weight | 65 kg |
| Shutter | shutter type |
Model : SAT-1530
Drive Style : Belt Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 57000 m3/h
Power : 1.5 kw
Voltage : 220-415 v
Cooling Area : 190-240 m^2
Size : 1530*1530*400 mm
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Blade Size | ≈ 950 mm |
| No of Blades | 6 |
| Color | Gray |
| Remote Control | No |
| Country of Origin | Made in India |
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India