₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Box Fan |
| Fan Size | 36 Inch (900 mm) |
| Motor Power | 0.37 kw |
| Air Flow | 28000 cmh |
| Drive Type | Belt Drive |
| Phase Type | Single Phase |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Galvanized Steel |
| Number of Blades | 6 |
Model : SAT-900
Drive Style : Belt Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 28000 m3/h
Power : 0.37 kw
Voltage : 220 V
Cooling Area : 110-130 m^2
Size : 900*900*400 mm
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 100 mm |
| Material | Cellulose |
| Flute Height | 7 mm |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Belt Drive |
| Fan Size | 43 inch |
| Motor Power | 0.55 kw |
| Air Flow | 36000 cmh |
| Drive Type | Belt Drive |
| Phase Type | Three Phase |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Galvanized Steel |
| Number of Blades | 6 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4750 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 12 inch |
| Color | Grey |
| Brand | SAT |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Phase | 220V, Single Phase |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Box Fan |
| Fan Size | 36 Inch (900 mm) |
| Motor Power | 0.37 kw |
| Drive Type | Belt Drive |
| Air Flow | 28000 cmh |
| Phase Type | Single Phase |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Galvanized Steel |
| Number of Blades | 6 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-900
Drive Style : Belt Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 28000 m3/h
Power : 0.37 kw
Voltage : 220 V
Cooling Area : 110-130 m^2
Size : 900*900*400 mm
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India