Pioneers in the industry, we offer industrial air cooling pad, cooling pad 7090 model, cellulose air cooling pad, poultry cooling pad, air cooler evaporative cooling pads and honeycomb cooling pad cooler from India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Pad Material | Honeycomb |
| Pad Thickness | 100 mm |
| Pad Height | 1830 mm |
| Material | Cellulose |
| Color | Brown |
| Pad Width | 610 mm |
| Flute Angle | 7 mm |
| Application Area | mushroom, poultary farm, Greenhouse |
| Type Of Parts | pad |
| Usage/Application | GREEN HOUSE ,POULTRY FARM |
| Width | 100MM |
| Weight | 2KG |
| Pad Color | Brown |
| Brand | SAT Cooling Pads 7090 Model |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / sq ft Get Latest Price
| Pad Material | Cellulose |
| Pad Thickness | 100 mm |
| Pad Height | 1830 mm |
| Color | Brown |
| Flute Angle | 7 mm |
| Application Area | Greenhouse, mushroom farm |
| Type Of Parts | pad |
| Usage/Application | farm(mushroom, poultary, dairy,poly house) |
| Width | 100MM |
| Weight | 2KG |
| Pad Color | Brown |
| Packaging Type | Piece |
| Cooler Body Material | PAD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Type Of Parts | AIR COOLER |
| Color | Brown |
| Width | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 32 inch |
| Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 149 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | GREEN HOUSE ,POULTRY FARM |
| Type Of Parts | AIR COOLER |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Brand | SAT COOL 7090 |
| Cooler Body Material | PAD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Type Of Parts | pads |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Brand | SAT COOL 5090 |
| Cooler Body Material | pads |
| Weight | 2KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1290 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Type Of Parts | pad |
| Width | 100MM |
| Size/Dimension | 760mm*810mm*100mm |
| Color | brown |
| Brand | sat18 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Type Of Parts | AIR COOLER |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Brand | SAT COOL 5090 |
| Cooler Body Material | Plastic |
| Weight | 2KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 149 / sq ft Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Type Of Parts | pad |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Cooler Body Material | PAD |
| Country of Origin | Made in India |
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India