Leading Manufacturer of industrial exhaust fans in erode, industrial exhaust fan in karur, mushroom farm exhaust fan, industrial exhaust fan, industrial exhaust fan in ranipet and heavy duty exhaust fan in salem from Erode.
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Color | white |
| Size | 3*3,5*5 |
| Input Power | 380v |
| Fan Speed | single speed |
| Brand | sat exhaust fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial \Exhaust Fan |
| Color | White |
| Size | 3*3,5*5 |
| Input Power | 380v |
| Brand | SAT |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 32 inch |
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Galvanized steel |
| Phase | Single Phase |
| Color | Grey |
| Input Power | 220 v / single phase |
| Fan Speed | single speed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Blade Size | approx. 1270 mm |
| Fan Size | 54 inch |
| Material | galvanized steel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SAT-1380 |
| Type | Exhaust Fan |
| Usage/Application | Poultry Farm/mushrooom form, polyhouse and commercial and industrial purpose |
| Power | 220v |
| Color | grey |
| Size | 1380*1380*400 mm |
| Input Power | 220V |
| Air Delivery | 34000CMH |
| Weight | 52 KG |
| Fan Speed | 1440rpm |
| Model Name/Number | SAT-1380 |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Color | white |
| Size | 3*3,5*5 |
| Input Power | 380v |
| Fan Speed | single speed |
| Brand | sat exhaust fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25900 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Fan Size | 54 Inch (1380 mm) |
| Motor Power | 1.1 kw |
| Material | galvanized |
| Air Flow | 45000 cmh |
| Phase | Single Phase |
| Drive Type | Belt Drive |
| Phase Type | Single Phase |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Color | grey |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Size | 1380mm*1380mm |
| Body Material | Galvanized Steel |
| Input Power | 220v |
| Number of Blades | 6 |
| Fan Speed | single speed |
| Brand | sat exhaust fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-1380
Drive Style : Belt Driven
Motor Speed : 1440 rpm
Air Flow : 45000 m3/h
Power : 1.1kw
Voltage : 220 v
Cooling Area : 110-200 m^2
Size : 1380*1380*400 mm
We are having Multi discpline supply of Air coolers and Industrial coolers at most quality.Additionaly we are doing customized induatrial air vents and coolers for commercial industries.₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Blade Size | ≈ 950 mm |
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Fan Size | 40 Inch (1000 mm) |
| Motor Power | 0.55 KW |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | industrial |
| Color | Grey |
| Size | 1100*1100*400 mm |
| Input Power | 220V / Single Phase |
| Fan Speed | 430 – 520 RPM |
| Brand | SAT |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Usage/Application | SILVER MANUFACTURE INDUSTRY |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Remote Control | No |
| Color | WHITE |
| Size | 1340*1340*400 |
| Input Power | 380V AND 220V |
| Air Delivery | 43000CMH |
| Guarantee | 1 YEAR |
| Weight | 48 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Color | WHITE |
| Size | 1340*1340*400 |
| Input Power | 380V |
| Area To Be Ventilated | 1500SQFT |
| Air Delivery | 43000 CMH |
| Fan Speed | SINGLE SPEED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Size | 1380*1380*400 |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Input Power | 380V |
| Fan Speed | SINGLE SPEED |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 54 inch |
| Equipment Type | Poultry Exhaust Fan |
| Power Rating | 1.1 kW |
| Motor Power | 1.1 kw |
| Phase | 3 phase |
| Fan Material | Galvanized Steel |
| Mounting Type | belt drive |
| Weight | 69kg |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| No of Blades | 6 blades |
| Fan Shape | Square |
| Blade Type | SS Blade |
| Current | 415 v |
| Speed | 1440 RPM |
| Wiring | Copper |
| Control Type | On Off |
| Application | Dairy Farm, Poultry Farm, Industrial Shed, Greenhouse |
| Air flow | 45000cmh |
| Usage/Application | Poultry Farm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-1380
Drive Style : Belt Driven
Motor Speed : 1440 rpm
Air Flow : 45000 m3/h
Power : 1.1kw
Voltage : 415 v
Cooling Area : 110-200 m^2
Size : 1380*1380*400 mm
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6, ≈ 1380 mm |
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 v |
| Air Delivery | 43000cmh |
| Fan Speed | 380 – 450 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-1530
Drive Style : Belt Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 57000 m3/h
Power : 1.5 kw
Voltage : 415 v / Three Phase
Cooling Area : 190-240 m^2
Size : 1530*1530*400 mm
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | single speed |
| Size | 1080mm *1080mm ,1620 mm*1620mm |
| Power Source | 380v |
| No of Blades | 6 nos |
| Motor Power | 1.1kw |
| Fan Shape | Square |
| Phase | 380v |
| Wiring | Copper |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Sree Amman Traders |
| Type | Duct |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial Duct Systems |
| Capacity | As per Requirement |
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | 54 inch Exhaust fan Poultary Form, Poly hose, Mushroom form |
| Color | Silver |
| Size | 1380*1380*400 mm |
| Input Power | 1.1kw |
| Air Delivery | 45000 m3/h |
Model : SAT-1380
Drive Style : Timing Belt
Dia MeterBlade : 1220 mm
Motor Speed : 440 rpm
Air Flow : 45000 m3/h
Noise : <80 dp
Power : 1.1kw
Voltage : 220-380 v
Size : 1380*1380*400 mm
Cooling Area : 170-200 m^2
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 inch |
| Blade Size | 12 Inch |
| Color | Gray |
| Remote Control | No |
Model : SAT-300
Drive Style : Direct Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 2600 m3/h
Power : 0.06 kw
Voltage : 220-380 v
Cooling Area : 15-22 m^2
Size : 300*300*400 mm
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Brand | sat exhaust fan |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Color | white |
| Size | 3*3,5*5 |
| Input Power | 380v |
| Fan Speed | single speed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 1530 mm (60 inch) |
| Color | Gray |
| Remote Control | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
SAT-1530 Exhaust Fan - Size: 1530*1530*400 mm
Motor Speed - 1440 Rpm,
Power - 1.5 Kw,
Air Flow - 57000 Cmh,
415 V - Three Phase,
Belt Style - Belt Drive
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | ≈ 720 mm |
| No of Blades | 6 |
| Color | Gray |
| Remote Control | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 54 inch |
| Equipment Type | Poultry Exhaust Fan |
| Blade Size | ~ 1270 mm |
| Motor Power | 1.1 kw |
| Fan Shape | Square |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-1380
Drive Style : Belt Driven
Motor Speed : 1440 rpm
Air Flow : 45000 cmh
Power : 1.1kw
Voltage : 415 v
Cooling Area : 110-200 m^2
Size : 1380*1380*400 mm
₹ 24300 / Piece Get Latest Price
| Size | 1380*1380 mm |
| Usage/Application | Industrial Godown |
| Brand | sat exhaust fan |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Power | 750W |
| Current | 380V |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Fan Blade | 6 |
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | POLY HOUSE GREEN HOUSE |
| Input Power | 380V |
| Blade Size | 30 Inch |
| Fan Diameter | 18 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-1000 Drive Style : Belt Driven Speed : 610 rpm Air Flow : 32000 m3/h Power : 0.55 kw Voltage : 220/380 v Cooling Area : 120-150 m^2 Size : 1000*1000*400 mm
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Box Fan |
| Fan Size | 32inch |
| Phase Type | Three Phase |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 6 |
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| No of Blades | 6 |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Input Power | 380V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Color | white |
| Input Power | 380v |
| Fan Speed | single speed |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3*3,5*5 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| Size | 3*3,5*5 |
| Material | Aluminum |
| Phase | Three Phase |
| Brand | sat exhaust fan |
| Usage/Application | industrial exhaust fan |
| Color | white |
| Input Power | 380v |
| Fan Speed | single speed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Air Delivery | 28000 CMH |
| Fan Size | 900 mm |
| Drive Type | Belt Driven |
| Material | galvanized |
| Phase | Single Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Blade Material | Galvanized Steel |
| Usage/Application | mushroom farm |
| No of Blades | 6 |
| Size | 900*900*400 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Input Power | 220 v |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Fan Speed | SINGLE SPEED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Model : SAT-900
Drive Style : Belt Driven
Speed : 1440 rpm
Air Flow : 28000 m3/h
Power : 0.37 kw
Voltage : 220 V
Cooling Area : 110-130 m^2
Size : 900*900*400 mm₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Fan Size | 12 inch |
| Brand | SAT |
| Remote Control | No |
| Phase | 3PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Heavy Duty Fan |
| No of Blades | 6 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Phase | Single Phase |
| Fan Speed | SINGLE SPEED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Brand | sat fan |
| Remote Control | No |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| No of Blades | 6 |
| Color | White |
| Remote Control | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India