Our product range includes a wide range of air cooling pad in karur, industrial air cooling pad, industrial air cooling pad in salem, poultry air cooling pad in namakkal, evaporative air cooler pad in salem and air cooler pad in salem.
₹ 1375 / Piece Get Latest Price
| Pad Material | Honeycomb |
| Pad Thickness | 100 mm |
| Pad Height | 28 inch |
| Material | Cellulose |
| Color | Brown |
| Pad Width | 100 mm |
| Flute Angle | 5 mm |
| Application Area | Duct Cooler, Industrial Cooler, Desert Cooler, Greenhouse |
| Type Of Parts | AIR COOLER |
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Width | 100MM |
| Weight | 2KG |
| Pad Color | Brown |
| Cooler Body Material | PAD |
| Packaging Type | Piece |
| Brand | SAT Cooling Pads 5090 Model |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1375 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 100 mm |
| Material | Cellulose |
| Color | Brown |
| Type Of Parts | Aircooler |
| Usage/Application | Evaporative Aircooler,Poultary farm,Mushroom Farm,Polyhouse & All Commercial and Industrial Purpose |
| Width | 100MM |
| Weight | Appox. 2kg |
| Cooler Body Material | PAD |
| Brand | SAT - Cooling Pads 5090 Model |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Type Of Parts | pad |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Cooler Body Material | PAD |
| Weight | 2KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Usage/Application | GREEN HOUSE ,POULTRY FARM |
| Type Of Parts | pad |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Brand | SAT COOL 7090 |
| Cooler Body Material | pads |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Brand | SAT COOL 5090 |
| Cooler Body Material | PAD |
| Weight | 2KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Type Of Parts | AIR COOLER |
| Color | Brown |
| Width | 100MM |
| Usage/Application | AIR COOLER |
| Cooler Body Material | PAD |
| Weight | 2KG |
| Brand | SREE AMMAN TRADERS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India