Our product range includes a wide range of garments industrial air cooler in salem, garments air cooler in karur, commercial evaporative air cooler, air cooler for shop, industrial air cooler in salem and marriage hall air cooler.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 18000 m3/h |
| Power | 380 |
| Tank Capacity | 50 LT |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Brand | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Speed | single speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Wall Mounted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 43900 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 Litre |
| Country of Origin | India |
| Cooler Type | Evaporative |
| Material | Plastic |
| Speed | 1440 RPM |
| Motor | 0.5 hp |
| Voltage | 230V |
| Airflow (m3/h) | 18000 CMH / 10000 CFM |
| Power (kw)/(hp) | 1.1 kw / 1.5 hp |
| Noise (db) | 73db |
| Dimension L x W x H | 1100 x 1100 x 950 (mm) |
₹ 61000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | Yes |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | Yes |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 45 |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 LT |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-20 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-20 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Cooler Type | Desert |
| Air throw coverage | 20- 40 ft |
| Blower Or Fan Diameter | 18 |
| Brand | SYMPHONY |
| Tank Capacity | 30LT |
| Model Name/Number | VENTICOOL 8 U |
| Power Consumption | .37KW |
| Weight | 50KG |
| Motor Speed | 2 SPPED |
| Water inlet | Yes |
| Humidity control | No |
| Water level Indicator | No |
| Auto Fill | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-20 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 20000 m3/h |
| Tank Capacity (L) | 70/40 l |
| Cooling Area | 1200 SQFT |
| Tank Capacity | 70/40 L |
| Cooler Type | DUCTABLE AIRCOOLER |
| Fan Type | Axial Fan |
| Material | Plastic |
| Power Input | 220V |
| Body Material | Plastic |
| Model Name/Number | SYMPHONY |
| Remote Controlled | No |
| Power | 220V |
| Speed | single speed |
| Mounting | Ducted |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 18000 m3/h |
| Power | 415v |
| Cooling Area | 1000 sq ft |
| Tank Capacity | 35lt |
| Cooler Type | Duct Cooler |
| Fan Type | Axial Fan |
| Material | Plastic |
| Power Input | 415v |
| Body Material | Plastic |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SAT-18 |
| Remote Controlled | Yes |
| Speed | single speed |
| Mounting | Ducted |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 104000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20-50 L |
| Capacity | 40 Ltr |
| Material | Plastic |
| Power | 2 HP |
| Air outlet dimensions H x W | 680mm*680 mm |
| Sound Pressure Level dB(A) | 70dp |
| Air Outlet Dimensions (mm) | 680mm*680mm |
| Blower Wheel Dia | 18MM |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 2500 sq/ft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 89000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20-50 L |
| Material | Plastic |
| Sound Pressure Level dB(A) | 70dp |
| Air Outlet Dimensions (mm) | 680mm*680mm |
| Remote Controlled | No |
| Power | 1.1kw |
| Blower Wheel Dia | 18MM |
| Speed | single speed |
| Blower Wheel (Dia) | 18 |
| Direct air supply distance | 50feet |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 2000 sq/ft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100 mm |
| Cooler Type | enhanced cooling |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20-50 L |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | WALL , WINDOW MOUNTED |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SREE AMMAN TRADERS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50900 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 21-40L |
| Capacity | 500-1000 L |
| Material | Plastic |
| Storage Material | Water |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Voltage | 380V |
| Weight | 80KG |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SREE AMMAN TRADERS |
₹ 44900 / Piece Get Latest Price
| Power | 420 v |
| Brand | SAT COOLER |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Capacity | 45 LT |
| Material | PVC |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 220-380 V |
| Air Flow | 20000 CMH |
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220-380 V |
| Material | PVC |
| Capacity | 45 Litres |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Brand | Sat Cooler |
| Power | 420 v |
| Automation Grade | Manual |
| Air Flow | 20000 CMH |
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Power | 220v |
| Brand | SAT COOLER |
| Usage/Application | Residential Use |
| Material | PVC |
| Voltage | 220-380 V |
| Air Flow | 20000 CMH |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Power | 220v |
| Brand | SAT COOLER |
| Usage/Application | Residential Use |
| Capacity | 45 LT |
| Material | PVC |
| Voltage | 220-380 V |
| Air Flow | 20000 CMH |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 94000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 65 Ltr |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.5KW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Air Discharge : Top/Down/Side Power : 3 Kw Air Flow : 30000 CMH Fan type : Axial Type Voltage : 3 Phase - 415V Frequency : 50 Hz Controller : Frequency Controller Fan Speed : Variable Speeds Size : 1.3 * 1.3 * 1.18 M Cooling Area : 2000 Sq.Ft Cooling Pad : 4 Sides Noise : 70 DB Water Tank : 40 L Weight : 100 Kg Air Outlet Size : 800 * 800 MM Water Consumption : 20-25 L/H
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 Litre |
| Remote Controlled | No |
| Country of Origin | India |
| Cooler Type | Duct |
| Brand | SAT-18 |
| Material | Plastic |
| Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 230 V,380 V |
| Size | 43x43x38 inch |
| Net Weight (kg) | 45 kg |
| Fan Type | Axial |
| Power (kw)/(H.P) | 1.1 kw / 1.5 hp |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35 Feet |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | Single Speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Window Mounted |
Minimum order quantity: 1 Piece
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India