Prominent & Leading Manufacturer from Erode, we offer industrial air cooler in erode, industrial air cooler, symphony air cooler in salem, air cooling system, exhaust air cooler and evaporative air cooler.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 18000 m3/h |
| Cooler Type | Ductable |
| Power | 220v |
| Tank Capacity | 20-50 L |
| Material | Plastic |
| Remote Controlled | No |
| Air outlet size(mm) | 650mm*450mm |
| Fan Diameter | 24mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 47500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 LT |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
₹ 89000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 55 L |
| Cooler Type | Desert |
| Material | Plastic |
| Room Size | 325 Sqft |
| Air throw coverage | 40- 60 ft |
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Brand | SAT COOLER |
| Usage/Application | Residential Use |
| Type | AIR COOLER |
| Capacity | 3KW |
| Material | PVC |
| Weight | 65KG |
| Air Flow | 38000CMH |
| Air Throw | 75 FT |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Power Source | Electric |
| Type | ductable cooler |
| Shape | Rectangular |
| Cooler Type | Industrial |
| Air throw coverage | 20- 40 ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sree Amman Traders |
Air Discharge : Top/Down/Side
Power : 1.1 Kw
Air Flow : 18000 CMH
Fan type : Axial Type
Voltage : 3 Phase - 415V
Frequency : 50 Hz
Controller : Frequency Controller
Fan Speed : Variable Speeds
Size : 1.08 * 1.08 * 0.95 M
Cooling Area : 1000 Sq.Ft
Cooling Pad : 4 Sides
Noise : 70 DB
Water Tank : 20 L
Weight : 55 Kg
Air Outlet Size : 650 * 650 MM
Water Consumption : 20-25 L/H
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 100L |
| Material | Plastic |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.5kw |
Minimum order quantity: 1 Piece
Air Discharge : Top/Down/Side Power : 1.1kw Air Flow : 20000cmh Fan type : Axial Voltage : 3 Phase 380/415 Frequency : 50hz Size(M) : 1.08*1.08*0.95 Cooling Area : 1000-1500sq.ft Noise : 70DB Water Tank : 20L Weight : 60kg Air Outlet Size : 670*670mm Water Consumption : 15-20L/H
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Airflow | 27000 CFM |
Minimum order quantity: 1 Piece
Air Discharge : Top/Down/Side Power : 1.1kw Air Flow : 20000cmh Fan type : Axial Voltage : 3 Phase 380/415 Frequency : 50hz Size(M) : 1.08*1.08*0.95 Cooling Area : 1000-1500sq.ft Noise : 70DB Water Tank : 20L Weight : 60kg Air Outlet Size : 670*670mm Water Consumption : 15-20L/H
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India