Our range of products include weaving mill evaporative air cooler, evaporative air cooler for cloth shop, heat resisting cooler, industrial air cooler, evaporative air cooler in salem and industrial evaporative air coolers.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 18000 m3/h |
| Power | 415v |
| Cooling Area | 1000 sq ft |
| Tank Capacity | 35lt |
| Cooler Type | WALL,WINDOW MOUNTED |
| Fan Type | Axial Fan |
| Material | Plastic |
| Power Input | 415v |
| Body Material | Plastic |
| Phase | Three Phase |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Speed | single speed |
| Mounting | Ducted |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Country of Origin | Made in India |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | Yes |
| Power | 415V |
| Speed | 1400rpm |
| Fan Diameter | 24mm |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1200 |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Centralized Air Cooler |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SREE AMMAN TRADERS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50-80 L |
| Material | Plastic |
| Remote Controlled | No |
| Power | 380V |
| Speed | Single Speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500sq ft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Honeycomb pad |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35lt |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1250 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | WALL,WINDOW MOUNTED |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SREE AMMAN TRADERS |
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35 Litre |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Windiw Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 41500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35 Litre |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Wall Mounted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 35 Feet |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-18 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | Single Speed |
| Cooling Pad Area Sq Ft | 1500 sqft |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | Wall Mounted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 61000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 LT |
| Remote Controlled | No |
| Cooler Type | WALL,WINDOW MOUNTED |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SAT-20 |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Cooler Type | Desert |
| Material | Plastic |
| Air throw coverage | 20- 40 ft |
| Brand | SYMPHONY |
| Power Consumption | 580w |
| Motor Speed | 3 SPeED |
| Water inlet | Yes |
| Humidity control | No |
| Water level Indicator | Yes |
| Auto Fill | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Caster Wheels | Yes |
| Cooling Medium | Honeycomb pads |
| Thermal Overload Protector | Yes |
| Mosquito/Dust Filter | Yes |
| Warranty | 1 year |
| i Pure Technology | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 120L |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.1kw |
Air Discharge : Top/Down/Side Power : 1.1kw Air Flow : 20000 cmh Fan type : Axial Type Voltage : 3 Phase 380-415V Frequency : 50hz Controller : Frequency Controller Fan Speed : Variable Speeds Size(M) : 1.08*1.08*0.95 Cooling Area : 1000-1500 sq.ft Cooling Pad : 4 Sides Noise : 70DB Water Tank : 20L Weight : 75kg Air Outlet Size : 670*670 mm Water Consumption : 20-25L/H
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Airflow | 18000 CFM |
| Capacity | 2 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Air Discharge : Top/Down/Side Power : 1.1kw Air Flow : 20000cmh Fan type : Axial Voltage : 3 Phase 380/415 Frequency : 50hz Size(M) : 1.08*1.08*0.95 Cooling Area : 1000-1500sq.ft Noise : 70DB Water Tank : 20L Weight : 60kg Air Outlet Size : 670*670mm Water Consumption : 15-20L/H
₹ 94000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 65 Ltr |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.5kw |
| Motor Speed (RPM) | 1400 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
PAC 20U
Discharge : top/down
Air delivery : 20000 cmh
Weight : 53 kg
Motor Power : 1.1kw
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Air Delivery | 6000 cmh airflow |
| Warranty | 1 yr |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Overflow Indicator | Yes |
| Humidity Control | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
₹ 39900 / Piece Get Latest Price
| Special Features | Reliable |
| Material | Plastic |
| Remote Controlled | Yes |
| Cooler Type | Industrial |
| Brand | Sree Amman traders |
| Country of Origin | Made in India |
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India