Leading Manufacturer of symphony aircooler dd125, symphony industrial air cooler in salem, 2 hp industrial evaporative air cooler, symphony industrial air cooler in thirupur, hotel air cooling system in salem and industrial duct air coolers from Erode.
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Cooler Type | Commercial (Portable) |
| Tank Capacity (L) | 120l |
| Material | Plastic |
| Remote Controlled | No |
| Power | 215w+215w |
| Speed | 3 speed |
| Sound Pressure Level dB(A) | 40DP |
| Air Outlet Dimensions (mm) | 8500+8500 |
| Blower Wheel Dia | 18MM |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 25000 cmh |
| Capacity | 70/40 L |
| Cooling Area | 1600 sqft |
| Tank Capacity | 70/40 ltr |
| Cooler Type | Duct Cooler |
| Fan Type | Axial Fan |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.5kw |
| Motor Speed (RPM) | 1400 rpm |
| Body Material | Plastic |
| Mounting | Ducted |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | depend upon water connection |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 1.5 kw |
₹ 98900 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 65 Ltr |
| Remote Controlled | No |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
| Motor Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 49700 / Piece Get Latest Price
| Nominal Airflow | 12000 CFM |
| Operating Voltage | 415 V |
| Discharge Side | Top |
| Motor Rating | 1.1 KW |
| Frequency | single speed |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 22000 cmh |
| Static Pressure | 50 mm WG |
| Cooling Area | 2000 sq ft |
| Tank Capacity | 20-50 L |
| Fan Type | Axial Fan |
| Motor Power | 1.5kw |
| Material | Plastic |
| Duct Connection | top/bottom |
| Model Name/Number | SAT-15 |
| Remote Controlled | No |
| Power | 415v |
| Speed | single speed |
| Body Material | Plastic |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Application Area | Workshop, Warehouse, Factory, Cinema Hall, Office, Hall |
| Cellulose Pad Thickness Inch | 100mm |
| Cooler Type | ductable aircooler |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | dependes upon water connection |
| Power Source | Electric |
| Shape | Square |
| Noise Level | no noise |
| Model No | SAT - 11 |
| Water Absorption | NO Absorption and no loss of cooling |
| Warranty | life time |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
Usage for industrial air cooler ,evaporative air cooler ,duct air cooler ,all industry usage low cost , esay installtion ,long life ,
R Balakrishnan (CEO)
Sree Amman Traders
Pmm Building, 353/4B, Cauvery Road
Karungalpalayam, Erode - 638003, Tamil Nadu, India